Główna > Bez kategorii > Protezy dla osób aktywnych szansą na normalne życie.

Protezy dla osób aktywnych szansą na normalne życie.

9 sierpnia 2012 Komentowanie nie jest możliwe

Czasem wystarczy niefortunne postawienie nogi lub stopy na krzywym terenie by lekarz ortopeda stwierdził jedno – zwichnięcie lub złamanie. Bywa też, że wypadki są tak poważne, że na stałe pozbawiają nas kończyny górnej lub dolnej. Wypadki nie wybierają i często ich ofiarami padają ludzie młodzi, aktywni fizycznie. Wypadek nie musi oznaczać rozstania się na zawsze z ulubionym sportem. Współcześni protetycy informują – obecnie istnieją takie protezy, które mimo dysfunkcji pozwalają w dalszym ciągu zachować aktywność fizyczną.

Amputacja bywa ciężkim do pogodzenia się i przykrym zdarzeniem. Chorzy często nie umieją wyobrazić sobie powrotu do dawnej sprawności. Przy odpowiednio dobrze dobranej protezie można wrócić do pełnosprawności.
Bardzo często wśród sportowców dochodzi do uszkodzenia w obrębie kolan. Zazwyczaj dysfunkcji ulegają dwa stawy: skokowy i kolanowy. Jeżeli amputacja zajdzie poniżej kolana dzięki zastosowaniu protez, chory jest w stanie odzyskać całkowitą funkcjonalność. Niestety w Polsce bardzo często dochodzi do amputacji powyżej linii kolana co zwiększa upośledzenie. Ten rodzaj amputacji wymaga dopasowania odpowiedniego leja protezowego. Od niego w głównej mierze zależy to na ile będzie możliwy powrót do sprawności sprzed wypadku i możliwość uprawiania sportów.

Biodro to kolejny rejon, przy którym dochodzi do częstych kontuzji, które mogą być bolesne i prowadzić do niepełnosprawności. Jeszcze gorzej jest gdy złamaniu ulega także kość miednicy. Lata temu praktycznie skreślało to szanse na możliwość ponownego chodzenia. Dziś dzięki protezom posiadającym tak zwane kosze biodrowe jest to możliwe, choć nie oznacza, że łatwe. Chory musi liczyć się z dużym nakładem pracy, ale jest to przynoszące rezultaty.

Oczywiście powrót do dawnej funkcjonalności zależy także od samego podejścia osoby chorej, jej wieku, ciężaru ciała i niestety także możliwości finansowych bo nowoczesne protezy do najtańszych nie należą. Oscar Pistorius j to jeden z tych, którzy namawiają do działania w imię powrotu do dawnej sprawności.

Tagi: , , , ,

Komentowanie wyłączone